Amphenol Industrial MS3122E20-16P
MS3122E20-16P picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E20-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3122E20-16P.pdf
Availability of MS3122E20-16P
QUANTITY
MS3122E20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E20-16P
Internal Part NumberEIS-MS3122E20-16P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E20-16P
Related LinksMS3122, MS3122E20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E20-16P Details Description
Related parts for MS3122E20-16P
IC BUFF DVR LOW V N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPEAKER 4OHM 3W 86DB 71X41MM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 204 I/O 484BGA datasheet.pdf
IC DSP ARM SOC 1517PBGA datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD BD9E101FJ datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf