Amphenol Industrial MS3122E20-39SX
MS3122E20-39SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E20-39SX
Brief Description
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3122E20-39SX.pdf
Availability of MS3122E20-39SX
QUANTITY
MS3122E20-39SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E20-39SX
Internal Part NumberEIS-MS3122E20-39SX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E20-39SX
Related LinksMS3122E, MS3122E20-39SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E20-39SX Details Description
Related parts for MS3122E20-39SX
RES SMD 6.34 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 37MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf