Amphenol Industrial MS3122E20-41S
MS3122E20-41S picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E20-41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3122E20-41S.pdf
Availability of MS3122E20-41S
QUANTITY
MS3122E20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E20-41S
Internal Part NumberEIS-MS3122E20-41S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E20-41S
Related LinksMS3122, MS3122E20-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E20-41S Details Description
Related parts for MS3122E20-41S
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 50 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO216 datasheet.pdf
CAP ALUM 32000UF 40V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT SKT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf