Amphenol Industrial MS3122E22-21SLC
MS3122E22-21SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E22-21SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS BOX MNT SCKT
Datasheet Download
MS3122E22-21SLC.pdf
Availability of MS3122E22-21SLC
QUANTITY
MS3122E22-21SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E22-21SLC
Internal Part NumberEIS-MS3122E22-21SLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E22-21SLC
Related LinksMS3122E, MS3122E22-21SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E22-21SLC Details Description
Related parts for MS3122E22-21SLC
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
10P MTA156 QUAD ASSY W/O TB L datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
L5-15P WATERTITE TURNEX BLACK datasheet.pdf
1X1 MAG457G1 7G01 G/G RED LED datasheet.pdf
CABLE FUJITSU STRIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf