Amphenol Industrial MS3122E22-55SWLC
MS3122E22-55SWLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E22-55SWLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT SCKT
Datasheet Download
MS3122E22-55SWLC.pdf
Availability of MS3122E22-55SWLC
QUANTITY
MS3122E22-55SWLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E22-55SWLC
Internal Part NumberEIS-MS3122E22-55SWLC
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E22-55SWLC
Related LinksMS3122E2, MS3122E22-55SWLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E22-55SWLC Details Description
Related parts for MS3122E22-55SWLC
CONN EDGECARD 100POS .125 WW datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RES 82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.246W SOT23 datasheet.pdf