ITT Cannon, LLC MS3122E24-61SWF0
MS3122E24-61SWF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E24-61SWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 61POS
Datasheet Download
MS3122E24-61SWF0.pdf
Availability of MS3122E24-61SWF0
QUANTITY
MS3122E24-61SWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E24-61SWF0
Internal Part NumberEIS-MS3122E24-61SWF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E24-61SWF0
Related LinksMS3122E2, MS3122E24-61SWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3122E24-61SWF0 Details Description
Related parts for MS3122E24-61SWF0
CONN HEADR BRKWAY .100 42POS STR datasheet.pdf
OSC VCO 350-405MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
AMPTRAC SENSOR PCB 24 PORT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 220 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf