Amphenol Industrial MS3124E12-10SLC
MS3124E12-10SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E12-10SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3124E12-10SLC.pdf
Availability of MS3124E12-10SLC
QUANTITY
MS3124E12-10SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E12-10SLC
Internal Part NumberEIS-MS3124E12-10SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E12-10SLC
Related LinksMS3124E, MS3124E12-10SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E12-10SLC Details Description
Related parts for MS3124E12-10SLC
RES SMD 9.53KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf