ITT Cannon, LLC MS3124E12-10SWF0
MS3124E12-10SWF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E12-10SWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS
Datasheet Download
MS3124E12-10SWF0.pdf
Availability of MS3124E12-10SWF0
QUANTITY
MS3124E12-10SWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E12-10SWF0
Internal Part NumberEIS-MS3124E12-10SWF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E12-10SWF0
Related LinksMS3124E1, MS3124E12-10SWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124E12-10SWF0 Details Description
Related parts for MS3124E12-10SWF0
IC LASR DRVR 4.25GBPS 3.6V 20QFN datasheet.pdf
DIODE RF SGL 50V 100MA TSLP-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX5035 datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 332 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MICRO 25C P 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3PORT 64LQFP datasheet.pdf
26500 5C 5#20 P BY RECP WC datasheet.pdf
33UF 63V 6,3X11 datasheet.pdf