ITT Cannon, LLC MS3124E12-10SXF0
MS3124E12-10SXF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E12-10SXF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS
Datasheet Download
MS3124E12-10SXF0.pdf
Availability of MS3124E12-10SXF0
QUANTITY
MS3124E12-10SXF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E12-10SXF0
Internal Part NumberEIS-MS3124E12-10SXF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E12-10SXF0
Related LinksMS3124E1, MS3124E12-10SXF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124E12-10SXF0 Details Description
Related parts for MS3124E12-10SXF0
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .072DIA TINLEAD datasheet.pdf
HDC-KIT-HA 03.300 datasheet.pdf
SW SNPACT MIN SPST NO PCB PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 22MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W T18 datasheet.pdf