ITT Cannon, LLC MS3124E12-10SY
MS3124E12-10SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E12-10SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124E12-10SY.pdf
Availability of MS3124E12-10SY
QUANTITY
MS3124E12-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E12-10SY
Internal Part NumberEIS-MS3124E12-10SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E12-10SY
Related LinksMS3124E, MS3124E12-10SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124E12-10SY Details Description
Related parts for MS3124E12-10SY
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 40VC SOT23-3 datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 4.65" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf