Amphenol Industrial MS3124E14-18SW
MS3124E14-18SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E14-18SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124E14-18SW.pdf
Availability of MS3124E14-18SW
QUANTITY
MS3124E14-18SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E14-18SW
Internal Part NumberEIS-MS3124E14-18SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E14-18SW
Related LinksMS3124E, MS3124E14-18SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E14-18SW Details Description
Related parts for MS3124E14-18SW
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 35MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf