ITT Cannon, LLC MS3124E14-19SX
MS3124E14-19SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E14-19SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124E14-19SX.pdf
Availability of MS3124E14-19SX
QUANTITY
MS3124E14-19SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E14-19SX
Internal Part NumberEIS-MS3124E14-19SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E14-19SX
Related LinksMS3124E, MS3124E14-19SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124E14-19SX Details Description
Related parts for MS3124E14-19SX
JUMPER-H1505TR/A3049W/X 5" datasheet.pdf
STRAP STEEL 304 .50" X 16.2" datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 1.5GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf