Amphenol Industrial MS3124E16-23S
MS3124E16-23S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E16-23S
Brief Description
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124E16-23S.pdf
Availability of MS3124E16-23S
QUANTITY
MS3124E16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E16-23S
Internal Part NumberEIS-MS3124E16-23S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E16-23S
Related LinksMS3124, MS3124E16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E16-23S Details Description
Related parts for MS3124E16-23S
IC 5 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC2.9KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING RAMP 15POS datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf