ITT Cannon, LLC MS3124E20-41PW
MS3124E20-41PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E20-41PW
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124E20-41PW.pdf
Availability of MS3124E20-41PW
QUANTITY
MS3124E20-41PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E20-41PW
Internal Part NumberEIS-MS3124E20-41PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E20-41PW
Related LinksMS3124E, MS3124E20-41PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124E20-41PW Details Description
Related parts for MS3124E20-41PW
MOSFET N/P-CH 30V 7A/5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A POLARPAK datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf