ITT Cannon, LLC MS3124F12-10PW
MS3124F12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F12-10PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124F12-10PW.pdf
Availability of MS3124F12-10PW
QUANTITY
MS3124F12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F12-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3124F12-10PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F12-10PW
Related LinksMS3124F, MS3124F12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124F12-10PW Details Description
Related parts for MS3124F12-10PW
RES 3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 BLU 2X250' datasheet.pdf
IC PWM OFF-LINE SW REG TO-220F-6 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 6.18A 6 MOHM SMD datasheet.pdf