ITT Cannon, LLC MS3124F12-3PF0
MS3124F12-3PF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F12-3PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 3POS
Datasheet Download
MS3124F12-3PF0.pdf
Availability of MS3124F12-3PF0
QUANTITY
MS3124F12-3PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F12-3PF0
Internal Part NumberEIS-MS3124F12-3PF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F12-3PF0
Related LinksMS3124F, MS3124F12-3PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124F12-3PF0 Details Description
Related parts for MS3124F12-3PF0
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
I/O UNIT FOR E5ZE TEMP CONTRLR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADIS16260 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W datasheet.pdf