Amphenol Industrial MS3124F16-23S
MS3124F16-23S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F16-23S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124F16-23S.pdf
Availability of MS3124F16-23S
QUANTITY
MS3124F16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F16-23S
Internal Part NumberEIS-MS3124F16-23S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F16-23S
Related LinksMS3124, MS3124F16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F16-23S Details Description
Related parts for MS3124F16-23S
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf