Amphenol Industrial MS3124F18-11S
MS3124F18-11S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F18-11S
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124F18-11S.pdf
Availability of MS3124F18-11S
QUANTITY
MS3124F18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F18-11S
Internal Part NumberEIS-MS3124F18-11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F18-11S
Related LinksMS3124, MS3124F18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F18-11S Details Description
Related parts for MS3124F18-11S
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 2GB/S 1310NM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf