ITT Cannon, LLC MS3124F18-32P
MS3124F18-32P picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F18-32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124F18-32P.pdf
Availability of MS3124F18-32P
QUANTITY
MS3124F18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F18-32P
Internal Part NumberEIS-MS3124F18-32P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F18-32P
Related LinksMS3124, MS3124F18-32P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124F18-32P Details Description
Related parts for MS3124F18-32P
IC OPAMP JFET 4.2MHZ 8SO datasheet.pdf
SOCKT SET W/HNDL 12PNT 3/8" 24PC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CABLE FOR SERIES CONNECT 500MM datasheet.pdf