Amphenol Industrial MS3124F22-41PLC
MS3124F22-41PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F22-41PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS3124F22-41PLC.pdf
Availability of MS3124F22-41PLC
QUANTITY
MS3124F22-41PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F22-41PLC
Internal Part NumberEIS-MS3124F22-41PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F22-41PLC
Related LinksMS3124F, MS3124F22-41PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F22-41PLC Details Description
Related parts for MS3124F22-41PLC
TRANS NPN 25V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT CONICAL .015" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT SNAP 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 16 AWG ORNG datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
IC AMP TIA 2.5G AGC GPON PD DIE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf