Amphenol Industrial MS3124F22-55SLC
MS3124F22-55SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F22-55SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3124F22-55SLC.pdf
Availability of MS3124F22-55SLC
QUANTITY
MS3124F22-55SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F22-55SLC
Internal Part NumberEIS-MS3124F22-55SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F22-55SLC
Related LinksMS3124F, MS3124F22-55SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F22-55SLC Details Description
Related parts for MS3124F22-55SLC
CABLE MOD COIL 4COND BLACK 10' datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 1% 80W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 22PF S3B datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH LV DUAL 8-UQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
02 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf