Amphenol Industrial MS3124F22-55SLC
MS3124F22-55SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F22-55SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3124F22-55SLC.pdf
Availability of MS3124F22-55SLC
QUANTITY
MS3124F22-55SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F22-55SLC
Internal Part NumberEIS-MS3124F22-55SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F22-55SLC
Related LinksMS3124F, MS3124F22-55SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F22-55SLC Details Description
Related parts for MS3124F22-55SLC
CONVERTER DC-DC 3.3VIN 3.0A VRT datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .200 10POS datasheet.pdf
HANDLE BIT HOLDING 1/4" 9.06" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC AC '97 AUDIO CODEC 48-LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 130MA 20.8 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf