Amphenol Industrial MS3124F24-61PZ
MS3124F24-61PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F24-61PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124F24-61PZ.pdf
Availability of MS3124F24-61PZ
QUANTITY
MS3124F24-61PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F24-61PZ
Internal Part NumberEIS-MS3124F24-61PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F24-61PZ
Related LinksMS3124F, MS3124F24-61PZ Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F24-61PZ Details Description
Related parts for MS3124F24-61PZ
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 12MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 13PS R/A 1.25MM T/H datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47UF 4V X6S 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf