Amphenol Industrial MS3124F24-61PZLC
MS3124F24-61PZLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F24-61PZLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS3124F24-61PZLC.pdf
Availability of MS3124F24-61PZLC
QUANTITY
MS3124F24-61PZLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F24-61PZLC
Internal Part NumberEIS-MS3124F24-61PZLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F24-61PZLC
Related LinksMS3124F2, MS3124F24-61PZLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F24-61PZLC Details Description
Related parts for MS3124F24-61PZLC
RES SMD 61.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC 2.5V PWR SUPPLY MON 16-DIP datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND 3.3V/5V 8-MSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 157.2864MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER LAN 10/100/1000 POE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 152MA 2.55 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-11PF 750V SURF MNT datasheet.pdf