ITT Cannon, LLC MS3124P12-10PW
MS3124P12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3124P12-10PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124P12-10PW.pdf
Availability of MS3124P12-10PW
QUANTITY
MS3124P12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124P12-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3124P12-10PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124P12-10PW
Related LinksMS3124P, MS3124P12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124P12-10PW Details Description
Related parts for MS3124P12-10PW
CABLE FLAT FLEX 8POS 1MM 4" datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.6A 74 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A D2PAK datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SEALING CAP SIZE 14 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED MOD 3500K 2620LM 80CRI datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 3000 Gates, 217MHz, PQCC84 IC datasheet.pdf