ITT Cannon, LLC MS3124P12-10PYF0
MS3124P12-10PYF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3124P12-10PYF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS
Datasheet Download
MS3124P12-10PYF0.pdf
Availability of MS3124P12-10PYF0
QUANTITY
MS3124P12-10PYF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124P12-10PYF0
Internal Part NumberEIS-MS3124P12-10PYF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124P12-10PYF0
Related LinksMS3124P1, MS3124P12-10PYF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124P12-10PYF0 Details Description
Related parts for MS3124P12-10PYF0
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS7957 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
32+32 DIL HORIZ SHRD PIN HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC SOC FPGA 588 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
JT 5C 5#20 SKT PLUG datasheet.pdf
2200UF 10V 16X25 105C RAD datasheet.pdf