ITT Cannon, LLC MS3124P20-41SF0
MS3124P20-41SF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3124P20-41SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 41POS
Datasheet Download
MS3124P20-41SF0.pdf
Availability of MS3124P20-41SF0
QUANTITY
MS3124P20-41SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124P20-41SF0
Internal Part NumberEIS-MS3124P20-41SF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124P20-41SF0
Related LinksMS3124P, MS3124P20-41SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124P20-41SF0 Details Description
Related parts for MS3124P20-41SF0
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.8A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL 4PX18C IMPACT VERT datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 600V TO-94 datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 440VAC datasheet.pdf