Amphenol Industrial MS3124P24-61S
MS3124P24-61S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124P24-61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3124P24-61S.pdf
Availability of MS3124P24-61S
QUANTITY
MS3124P24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124P24-61S
Internal Part NumberEIS-MS3124P24-61S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124P24-61S
Related LinksMS3124, MS3124P24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124P24-61S Details Description
Related parts for MS3124P24-61S
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 69MA 10 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STRGT PCB datasheet.pdf
MODULE BRIDGE CC 40A 800V D-19 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf