ITT Cannon, LLC MS3126E12-10SZ
MS3126E12-10SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E12-10SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126E12-10SZ.pdf
Availability of MS3126E12-10SZ
QUANTITY
MS3126E12-10SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E12-10SZ
Internal Part NumberEIS-MS3126E12-10SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E12-10SZ
Related LinksMS3126E, MS3126E12-10SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126E12-10SZ Details Description
Related parts for MS3126E12-10SZ
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.5A SC-70-6L datasheet.pdf