Amphenol Industrial MS3126E14-19SLC
MS3126E14-19SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E14-19SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3126E14-19SLC.pdf
Availability of MS3126E14-19SLC
QUANTITY
MS3126E14-19SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E14-19SLC
Internal Part NumberEIS-MS3126E14-19SLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E14-19SLC
Related LinksMS3126E, MS3126E14-19SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126E14-19SLC Details Description
Related parts for MS3126E14-19SLC
CONN HOUSING 3POS .100 SINGLE datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 12POS DUAL TIN datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-DIP datasheet.pdf
CONN CIR FMALE 12POS R/A INLINE datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 9 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A datasheet.pdf