Amphenol Industrial MS3126E20-41PY
MS3126E20-41PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E20-41PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126E20-41PY.pdf
Availability of MS3126E20-41PY
QUANTITY
MS3126E20-41PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E20-41PY
Internal Part NumberEIS-MS3126E20-41PY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E20-41PY
Related LinksMS3126E, MS3126E20-41PY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126E20-41PY Details Description
Related parts for MS3126E20-41PY
MOSFET N-CH 250V 6.2A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 423FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 2W AC NC M12 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 400VDC RADIAL datasheet.pdf