ITT Cannon, LLC MS3126E20-41PYF0
MS3126E20-41PYF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E20-41PYF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS
Datasheet Download
MS3126E20-41PYF0.pdf
Availability of MS3126E20-41PYF0
QUANTITY
MS3126E20-41PYF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E20-41PYF0
Internal Part NumberEIS-MS3126E20-41PYF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E20-41PYF0
Related LinksMS3126E2, MS3126E20-41PYF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126E20-41PYF0 Details Description
Related parts for MS3126E20-41PYF0
12P MTA156 POST CON ASSY RED datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASS'Y RA 02CKT TIN datasheet.pdf
ANT 1850-1990MHZ 7.5DBI N FML datasheet.pdf
CORD GRIP, PG7, GREY PLASTIC W/N datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf