Amphenol Industrial MS3126E22-32S
MS3126E22-32S picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E22-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126E22-32S.pdf
Availability of MS3126E22-32S
QUANTITY
MS3126E22-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E22-32S
Internal Part NumberEIS-MS3126E22-32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E22-32S
Related LinksMS3126, MS3126E22-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126E22-32S Details Description
Related parts for MS3126E22-32S
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 201.6W 7.2A datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 150 OHM 5% 1206 datasheet.pdf