Amphenol Industrial MS3126F14-18PX
MS3126F14-18PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F14-18PX
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126F14-18PX.pdf
Availability of MS3126F14-18PX
QUANTITY
MS3126F14-18PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F14-18PX
Internal Part NumberEIS-MS3126F14-18PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F14-18PX
Related LinksMS3126F, MS3126F14-18PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F14-18PX Details Description
Related parts for MS3126F14-18PX
IC Z8 2K OTP 12MHZ RC OSC 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf