Amphenol Industrial MS3126F14-18SLC
MS3126F14-18SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F14-18SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3126F14-18SLC.pdf
Availability of MS3126F14-18SLC
QUANTITY
MS3126F14-18SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F14-18SLC
Internal Part NumberEIS-MS3126F14-18SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F14-18SLC
Related LinksMS3126F, MS3126F14-18SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F14-18SLC Details Description
Related parts for MS3126F14-18SLC
FIXED IND 15UH 810MA 461.2 MOHM datasheet.pdf
IC PHOTOFLASH CAP CHARGER 10MSOP datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN RECPT 84POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 2% 1/8W 0505 datasheet.pdf
PAC-PREM-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 1200VDC RADIAL5 datasheet.pdf