Amphenol Industrial MS3126F14-19
MS3126F14-19 picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F14-19
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS W/PINS CRIMP
Datasheet Download
MS3126F14-19.pdf
Availability of MS3126F14-19
QUANTITY
MS3126F14-19 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F14-19
Internal Part NumberEIS-MS3126F14-19
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F14-19
Related LinksMS3126, MS3126F14-19 Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F14-19 Details Description
Related parts for MS3126F14-19
DIODE ZENER 24V 1W DO41 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT DUAL ENTRY 16POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf