Amphenol Industrial MS3126F14-19PX
MS3126F14-19PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F14-19PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126F14-19PX.pdf
Availability of MS3126F14-19PX
QUANTITY
MS3126F14-19PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F14-19PX
Internal Part NumberEIS-MS3126F14-19PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F14-19PX
Related LinksMS3126F, MS3126F14-19PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F14-19PX Details Description
Related parts for MS3126F14-19PX
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.024V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SE5012T datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 26.64 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 37C S 30" WHT JACKS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf