ITT Cannon, LLC MS3126F16-26PF0
MS3126F16-26PF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F16-26PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS
Datasheet Download
MS3126F16-26PF0.pdf
Availability of MS3126F16-26PF0
QUANTITY
MS3126F16-26PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F16-26PF0
Internal Part NumberEIS-MS3126F16-26PF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F16-26PF0
Related LinksMS3126F, MS3126F16-26PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126F16-26PF0 Details Description
Related parts for MS3126F16-26PF0
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
IC XDSL LINE DRIVER 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMK00105 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 1 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf