Amphenol Industrial MS3126F20-16PW
MS3126F20-16PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F20-16PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126F20-16PW.pdf
Availability of MS3126F20-16PW
QUANTITY
MS3126F20-16PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F20-16PW
Internal Part NumberEIS-MS3126F20-16PW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F20-16PW
Related LinksMS3126F, MS3126F20-16PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F20-16PW Details Description
Related parts for MS3126F20-16PW
CONN HEADER 4POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
THERMOSTAT 125 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3.75NS 92BGA datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC20S/AE20G/X datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 8pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
JFET N-CH 50V TO-71 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf