Amphenol Industrial MS3126F20-39SLC
MS3126F20-39SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F20-39SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3126F20-39SLC.pdf
Availability of MS3126F20-39SLC
QUANTITY
MS3126F20-39SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F20-39SLC
Internal Part NumberEIS-MS3126F20-39SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F20-39SLC
Related LinksMS3126F, MS3126F20-39SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F20-39SLC Details Description
Related parts for MS3126F20-39SLC
CONN HEADER ZH TOP 5POS 1.5MM datasheet.pdf