ITT Cannon, LLC MS3126F20-41SWF0
MS3126F20-41SWF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F20-41SWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS
Datasheet Download
MS3126F20-41SWF0.pdf
Availability of MS3126F20-41SWF0
QUANTITY
MS3126F20-41SWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F20-41SWF0
Internal Part NumberEIS-MS3126F20-41SWF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F20-41SWF0
Related LinksMS3126F2, MS3126F20-41SWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126F20-41SWF0 Details Description
Related parts for MS3126F20-41SWF0
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-TDFN datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 1.76M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 4 OHM 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A datasheet.pdf