Amphenol Industrial MS3126F22-21S
MS3126F22-21S picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126F22-21S.pdf
Availability of MS3126F22-21S
QUANTITY
MS3126F22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-21S
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-21S
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-21S
Related LinksMS3126, MS3126F22-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F22-21S Details Description
Related parts for MS3126F22-21S
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 58A MUHFM datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 42.8VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf