ITT Cannon, LLC MS3126F22-21SZ
MS3126F22-21SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-21SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126F22-21SZ.pdf
Availability of MS3126F22-21SZ
QUANTITY
MS3126F22-21SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-21SZ
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-21SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-21SZ
Related LinksMS3126F, MS3126F22-21SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126F22-21SZ Details Description
Related parts for MS3126F22-21SZ
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/ADJ 0.25A 10SON datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
TERMINAL GUIDE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf