Amphenol Industrial MS3126F22-55P
MS3126F22-55P picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-55P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/PINS
Datasheet Download
MS3126F22-55P.pdf
Availability of MS3126F22-55P
QUANTITY
MS3126F22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-55P
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-55P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-55P
Related LinksMS3126, MS3126F22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F22-55P Details Description
Related parts for MS3126F22-55P
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES .10 OHM 7W 5% WW RAD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW R/A 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184PS PCI64 5V datasheet.pdf
RC12PIE70ERP-CT datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 22POS SILVER SLDR datasheet.pdf