Amphenol Industrial MS3126F22-55PY
MS3126F22-55PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F22-55PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126F22-55PY.pdf
Availability of MS3126F22-55PY
QUANTITY
MS3126F22-55PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F22-55PY
Internal Part NumberEIS-MS3126F22-55PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F22-55PY
Related LinksMS3126F, MS3126F22-55PY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F22-55PY Details Description
Related parts for MS3126F22-55PY
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 5POS PCB datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 10W datasheet.pdf