Amphenol Industrial MS3126F24-61PX
MS3126F24-61PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F24-61PX
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126F24-61PX.pdf
Availability of MS3126F24-61PX
QUANTITY
MS3126F24-61PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F24-61PX
Internal Part NumberEIS-MS3126F24-61PX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F24-61PX
Related LinksMS3126F, MS3126F24-61PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F24-61PX Details Description
Related parts for MS3126F24-61PX
IC REG LDO 3.3V 0.8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK PLUG HSG 2P datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf