Amphenol Industrial MS3126P18-11S
MS3126P18-11S picture photo
Mfg. Part Number
MS3126P18-11S
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3126P18-11S.pdf
Availability of MS3126P18-11S
QUANTITY
MS3126P18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126P18-11S
Internal Part NumberEIS-MS3126P18-11S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126P18-11S
Related LinksMS3126, MS3126P18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126P18-11S Details Description
Related parts for MS3126P18-11S
CONV DC/DC 15V .6A 9.0W OUTPUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
MICROFIT VERT TH HDR DR ASSY datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 8-PLEX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf