Amphenol Industrial MS3126P18-32PX
MS3126P18-32PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126P18-32PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126P18-32PX.pdf
Availability of MS3126P18-32PX
QUANTITY
MS3126P18-32PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126P18-32PX
Internal Part NumberEIS-MS3126P18-32PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126P18-32PX
Related LinksMS3126P, MS3126P18-32PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126P18-32PX Details Description
Related parts for MS3126P18-32PX
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.4A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 0.332 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC DDR 256M 166MHZ 60TFBGA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf