Amphenol Industrial MS3126P20-39P
MS3126P20-39P picture photo
Mfg. Part Number
MS3126P20-39P
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3126P20-39P.pdf
Availability of MS3126P20-39P
QUANTITY
MS3126P20-39P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126P20-39P
Internal Part NumberEIS-MS3126P20-39P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126P20-39P
Related LinksMS3126, MS3126P20-39P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126P20-39P Details Description
Related parts for MS3126P20-39P
CONN HEADER .100 SNGL STR 32POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 38A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf