ITT Cannon, LLC MS3126P20-41SF0
MS3126P20-41SF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3126P20-41SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS
Datasheet Download
MS3126P20-41SF0.pdf
Availability of MS3126P20-41SF0
QUANTITY
MS3126P20-41SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126P20-41SF0
Internal Part NumberEIS-MS3126P20-41SF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126P20-41SF0
Related LinksMS3126P, MS3126P20-41SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126P20-41SF0 Details Description
Related parts for MS3126P20-41SF0
CONN HEADER .100 DUAL R/A 4POS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH HI PERF VCO 36-LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
DC-B 6-ADP-4M12-FS-5CON-7X4-UT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CONN CAP RCPT SIZE 15 MTL CHAIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf